AKTUALNOŚCI
konferencja naukowa
CIĘCIE CIAŁ. RUCHOME OBRAZY
12–13 czerwca 2017
Instytut Kultury Polskiej
Uniwersytet Warszawski
Ruchome obrazy służą do przedstawiania/wizualizowania ciał, w procesie tym fragmentaryzując je i zarazem scalając. Ukazują ich wnętrza, otwierają je przed naszymi oczami, analizują i prześlizgują się po powierzchni; bywają także rozumiane jako odcieleśniające i odbierające materialność. (...)
Z.T.R.O.
Zespół Teorii Ruchomego Obrazu zajmuje się badaniem obrazów: pre-kinowych, na taśmie filmowej i obrazów elektronicznych. Interesują nas aspekty teoretyczne funkcjonowania ruchomych obrazów, ich miejsce w kulturze współczesnej oraz medioznawcze podejście do ruchomych obrazów, a także praktyki kulturowe (zwłaszcza naukowe i artystyczne), które je wytwarzają i angażują.
Działamy w trybie projektowym. Aktualnie zajmujemy się problemem badania ciała i analizy cielesności w perspektywie ruchomych obrazów. Do podejmowanych zagadnień należą m.in. cielesność zmedykalizowana (w kinie, ale i w wizualizacjach medycznych), pornograficzna i „gwiazdorska”; konstrukcja ciała w ruchomych obrazach opartych na rejestracji oraz animowanych; materialność ruchomego obrazu („ciało filmu”); ideologiczny status ciała w kinie popularnym i artystycznym.
Zespół działa przy Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW.
Skład Zespołu: mgr Jan Borowicz, mgr Monika Borys, mgr Magdalena Dorobińska, mgr Piotr Fortuna, mgr Aleksander Kmak, dr Paulina Kwiatkowska (kierowniczka), dr hab. Wojciech Michera, mgr Dorota Mieszek, mgr Michał Mróz, mgr Klaudia Rachubińska, mgr Marcin Stachowicz, mgr Magdalena Staroszczyk, dr Matylda Szewczyk (kierowniczka), mgr Małgorzata Szubartowska, mgr Agata Zborowska.